Адрес

бул.„Лазар Михайлов“ 67
кв.Бенковски
1278 София

Работно време

Пон. - Пет.: 10:00 – 20:00 ч.
Събота: 10:00 – 16:00 ч.
Неделя: Почивен ден

Телефони за връзка

089 984 0844 089 871 5050 089 895 9807

5 Популярни мита за кучетата, на които по-добре да не вярваме

newborndogs

Кучетата са прекрасни животни и наши най-верни приятели. И колкото повече знаем за тях, толкова по-добра грижа можем да им осигурим. Съществуват няколко мита за тези опашати приятели, на които по-добре да не вярваме.

Мит №1 Не се дава сладко, защото кучетата нямат панкреас

Не е вярно!

Този мит ми е любим и невероятно много широко разпространен.

Кучетата и котките имат панкреас и произвеждат инсулин, подобно на хората. Могат да ядат захар и я използват като източник на енергия. Захарта е вредна за тях, но колкото и за хората – може да наддадат на тегло и оттам да възникнат множество здравословни проблеми като диабет, сърдечно-съдови проблеми и др.

Но наистина опасни за любимците ни са:  

  • Грозде

Гроздето е така обичан от всички плод. И никое куче не би отказало да си похапне от него. Но никога не му позволявайте. Гроздето и стафидите са силно токсични за кучетата и дори няколко зърна е възможно да доведат до бъбречна недостатъчност. Според специалистите дори 3-4 зърна могат да причинят сериозни увреждания на бъбреците на 10 килограмово куче. Причината за тов не е установена, но аз не бих пробвала.

  • Изкуствените подсладители, а именно ксилитол.

В много „диетични“ бисквитки и храни, както и в някои медикаменти, предназначени за хора, се съдържа ксилитол. Той води до рязко спадане на кръвната захар при животните и може да доведе до чернодробна недостатъчност. Симптомите включват повръщане, летаргия, слаба координация като може да се стигне до припадъци и смърт.

  • Шоколад

Толкова прекрасно кулинарно произведение като шоколада може да причини огромни проблеми на малките ни опашати приятели. Колкото повече теобромин има в него , толкова по-опасен е той, тоест пазете животинките си от шоколад и особено с високо съдържание на какао, както е в черния шоколад.

Ако все пак любимецът ви успее да открадне някое такова лакомство, обадете се спешно на Вашият ветеринарен лекар.

Мит №2 Сухият нос на кучето показва , че то има висока температура

Не е вярно!

Промените в температурата и влажността на кучешкия нос са напълно нормални. След по-интензивна тренировка и учестено дишане, носът на кучето може да е по-сух, въпреки, че животното е в идеално здраве. От друга страна, при някои респираторни заболявания е възможно поява на  секреция, поради което носът ще бъде влажен. Затова не е необходимо да се вглеждате в тази така чаровна част от лицето на приятелят ви – неговото носле, а обръщайте внимание на общото му състояние. Ако е весел и активен няма основание за притеснение и можете да му спестите посещението при доктора.

Мит №3. През зимата не е необходимо да се прилагат противопаразитни продукти, защото е студено и кърлежите не са активни.

Не е вярно!

Действително през влажните и топли месеци акарите са истинско бедствие.  С настъпването на студа и спадането на температурите през зимата, те са все по-слабо активни. Скриват се  под шумата, където температурата се запазва по-добре. При температури около или под нулата те ще останат неактивни като могат да оцелеят без да се хранят около 3 години. Едва при сериозен студ за продължителен период от време и достигане на температура на почвата до  -12ºС, животът на кърлежите е сериозно застрашен.  Но зимите у нас не са толкова страшни. „Здрав студ“, както го наричаме, рядко продължава повече от няколко дни. След хубав снежен период ,  настъпва затопляне и разтапяне на снега.  Ако температурата се задържи над 3ºС вече се оглеждайте за нападатели. В нашата клиника лекуваме пациенти, страдащи от кърлежови заболавяния, много по-често през зимния период,  именно защото не са използвани препарати за външно обезпаразитяване през студените месеци.

Мит №4 Една кучешка година се равнява на 7 човешки.

Наполовина вярно!

Eдрите породи стареят по-бързо от дребните. Първата година от живота на кученцето се равнява на 15 човешки години и едногодишният ви приятел всъщност вече е тиинейджър с всички лудории на младостта. Още на 6-8 месечна възраст те влизат в пубертета и реално може да настъпи заплождане. Но организмът все още не е пораснал напълно, затова ги пазете от бебета в тази крехка възраст. На две годишна възраст вече кученцето е готово да стане майка и баща. Ако сравним с човешки години, би се равнявало на 24 години при дребни и средни породи и 22 при едрите.След това вече може да се счита, че една човешка година се равнява средно на 7 кучешки.

Mит №5 Трябва да роди поне веднъж преди да кастрирате женското си куче.

Напълно невярно!

Изключително често срещан, но напълно неверен мит.

Някои стопани дори се чувстват по някакъв начин гузни, че водят животното си на кастрация и това да им помогнат да оставят на света  поне едно поколение, да предадат гените си, някак ги успокоява.   

Няма доказателства, че раждането на поколение допринася за здравето на кучето ви.

Доскоро се предпочиташе кастриране преди първото разгонване за минимализиране на риска от развитие на ракови образования на млечните жлези при женските кучета, но вече се препоръчва кастрацията да се направи след  разгонването, тъй като половите хормони имат важна роля за растежа и развитието на животните и изчакването на този момент предотвратява голям брой ендокринни заболявания в по-късен етап. Ако все пак имате желание и сила да се грижите за малки кученца, това е едно уникално преживяване, а те са най-сладките същества.

Ако забележите признаци на заболяване у вашия опашат приятел, не се бавете и ни потърсете за компетентна диагностика и лечение – Ветеринарна клиника VetLIFE – Д-р Петкови, гр.София.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *