Адрес

бул.„Лазар Михайлов“ 67
кв.Бенковски
1278 София

Работно време

Пон. - Пет.: 10:00 – 20:00 ч.
Събота: 10:00 – 16:00 ч.
Неделя: Почивен ден

Телефони за връзка

089 984 0844 089 871 5050 089 895 9807

Кърлежови заболявания при кучетата –  Бабезиоза

dog

Какво е бабезиоза?

Бабезиозата е изключително опасно и понякога смъртоносно заболяване при кучетата, което все по-често наблюдаваме и в нашата клиника. Среща се и при котки, но поради факта, че те прекарват голяма част от деня си в почистване на козината, кърлежите, които пренасят заболяването,  трудно се захващат достатъчно дълго за тяхната кожа, за да могат да го предадат (необходими са 48 часа).

Rhipicephalus sanguineus.

Причинява се от едноклетъчни микроорганизми (протозои)  Babesia sp.  с няколко подвида – Babesia canis, Babesia gibsoni, Babesia conradae (кучета) и Babesia felis, Babesia cati (котки), които се пренасят от животно на животно от кърлежи – Dermacentor reticulatus, Rhipicephalus sanguineus и др. Бременните животни предават инфекцията на малките си.

Кръвопреливане също може да се окаже причина за заразяване.

За съжаление от Бабезиоза могат да се заразят и хората.  През 2016 г в Америка са били установени 400 случая при хора, а в Европа 21. Но не се плашете за собственото си здраве, ако кучето ви се окаже болно.  Заболяването при човека се причинява от друг вид –  Babesia venatorum и вашето куче не може да ви зарази.

Какво причинява?

Бабезията паразитира предимно в еритроцититеи предизвиква вътресъдова деструкция на червените кръвни клетки, което води до хипотензивен шок и увреждане на тъканите, причинено от недостиг на кислород. Бързата хемолиза на еритроцитите води до увеличаване на желязото в кръвния ток и намаляване на сатурацията на трансферина с микроелементите, поради което се затруднява синтезата на хемоглобин в костния мозък. При някои от кучетата, имунната система започва да атакува собствените неинфектирани еритроцити – състояние наречено имуномедиирана хемолитична анемия (IMHA), което усложнява общото състояние на организма.

Babesia canis в еритроцит.
Кръвна натривка под микроскоп

Симптомите.

Симптомите на бабезиозата могат да бъдат от съвсем леки субклинични до мултиорганна недостатъчност Най-честите симптоми, с които идват пациентите при нас, са повишена телесна температура, отказ от храна и летаргично състояние. При по-напреднали случаи и  вече развила се анемия, вследсвие хемолизата на еритроцитите, се наблюдава бледи до жълтеникаво оцветени лигавици, червено до кафяво оцветена урина, признаци на силна уморяемост.

Как се открива?

Много често стопаните не са забелязали кърлежи по кучето си или не съобщават за такива, което затруднява доктора. Необходимо е цялостен преглед на животното. Кръвната картина насочва ветеринарният лекар към кърлежово заболяване. Най-типични признаци са анемия, нисък хематокрит и тромбоцитопения. Често се наблюдава и хипоалбуминемия, хипербилирубинемия  и билирубинурия.  Точна диагностика се прави при наблюдаване на микрооганизма на кръвна натривка под микроскоп от опитен специалист.  На животното се правят и допълнително изследване на биохимичните показатели за определяне на нивото на увреждане на важни органи и системи.

Лекува ли се?

За щастие бабезиозата, диагностицирана навреме, е лечимо заболяване и колкото по-навреме се обърнете към ветеринарен лекар, толкова по-бързо ще се подобри състоянието на вашия опашат приятел. Основните принципи на лечението са:

  • Прилагане на антипротозойни средства
  • При животозастрашаваща анемия се предприема кръвопреливане
  • Общо укрепваща терапия за стабилизиране на организмa

Как да се предпазим?

Тъй като заразяването става основно при ухапване от кърлеж, за да предпазите кучето си не пропускайте редовната профилактика срещу външни паразити (бълхи и кърлежи).

Зимата не е причина да не използвате противопаразитни препарати, тъй като при температура над 3-4 градуса, кърлежите вече тръгват на лов.

Автор: Д-р Таня Петкова

Използвани източници: Cliniciansbrief. VeterinaryPartner. Wikipedia.

Ако забележите признаци на заболяване у вашия опашат приятел, не се бавете и ни потърсете за компетентна диагностика и лечение – Ветеринарна клиника VetLIFE – Д-р Петкови, гр.София.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *