Котките са уникални същества и чаровни домашни любимци. Нека се запознаем с 22 от всички интересни неща за тях.
1. Котките са били одомашнени преди около 4000 години от древните египтяни.
Oсновното препитание на хората е било земеделието и мишките са нанасяли огромни поразии. Спасението се оказало котките. Египтяните започнали да ги хранят, за да ги държат наоколо и постепенно котараните станали част от живота на хората. По-късно котките в Египет са били обожествени. Те били обгрижвани и обожавани. При смърт на коте, то дори е било мумифицирано, заедно с няколко мишки за из път, а собственикът си е бръснел веждите в знак на скръб. Ако някой причинил смъртта на коте, дори случайно, той бил осъждан на смърт.
2. Необходимо е да бъдат социализирани отрано
За да се привърже към хората, най-добре е котенцето да се социализира от 2 седмична възраст. Ако до 16 седмична възраст котенцата не са имали контакт с хората, вероятността да станат адаптирани към живота с човека мъркащи топки силно намалява с всеки изминал ден.
3. Котките могат да издават над 100 различни вида звуци.
Те мяукат предимно при комуникацията си с хората и почти никога за да контактуват с други котки. Изненадващо е, че мъркането (предене) всъщност не е израз на удоволствие, както повечето от нас вярват. Нерядко котенцата започват да мъркат в неприятни ситуации, например посещение при ветеринарния лекар. Именно затова учените считат, че мъркането е по-скоро израз на много силна емоция, била тя хубава или не.
4. Котките се поздравяват помежду си като си доближават нослетата и се подушват.
Така те получават информация кой къде е ходил и какво е правил. Нерядко този котешки поздрав преминава към отъркване на главите на двете котета едно в друго. По този начин те обменят феромони в опит да покажат доминантност.
5. Първата година от развитието на котенцата се равнява на 15 човешки години
Тоест на първия си рожден ден, те са вече „тиинейджъри“. Две години се равняват на 25 човешки години. След третата година, всеки 12 месеца от живота на котето се равняват на 7 човешки години.
6. Котките също страдат от заболяване, наречено котешко акне
Проблемът с акнето не е само при тиинейджърите. Котките също страдат от заболяване, наречено котешко акне. Космените фоликули, най-често тези в областта на брадичката, отделят твърде много кератин и се запушват. Получават се зачервени удебелявания, черни точки или инфектирани „пъпки“. При котките обаче това състояние не е свързано с хормоните и пубертета. Ако забележите такива изменения по кожата на пухкавия си любимец, е най-добре да се обърнете към ветеринарен лекар. Не изстисквайте комедоните- това може да усложни състоянието.
7. Koтките обичат летните горещини
Котките нямат нищо против високите летни температури. Счита се, че произлизат от пустините. Te изключително разумно се предпазват от прегряване в горещините като предимно спят, запазвайки енергията си или се ближат много, когато се стремят да се охладят. Тяхната козина е идеална изолация и от жега и от студ. Котките не могат да се потят по цялото тяло, както хората, но при много високи температури или при стрес, те отделят пот от лапичките си, като допълнителен начин да контролират температурата си. В пустините на Северна Африка, централна Азия и Пакистан се среща много интересната на вид Пясъчна котка. Дори като посраснат, тези животинки запазват детския си вид и винаги изглеждат като малки котенца. Издържат до температура 52ºС и с месеци могат да живеят само с водата, която се съдържа в храната им. Естествено този вид вече е почти застрашен, поради нелегалния износ и спортния лов. В плен тези котенца обаче трудно оцеляват.
8. Котките проспиват две трети от живота си
Така една котка на 12 години е била будна едва 4 години от живота си. Една трета от будния си живот прекарват в близане и почистване на козината си. А знаете ли, че основната причина да се ближат толкова упорито е за да премахнат миризмата на стопанина си от себе си. А когато се утъркват у него, то е защото го маркират като своя собственост….и после се облизват.
9. Способността да усещат миризми е 14 пъти по-силна от тази на човека.
Чрез обонянието те опознават света около себе си. Aко котката не може да помирише храната си, поради различни респираторни инфекции, тя най-вероятно няма да яде. Техните вкусови усещания са много по-слаби, затова разчитат предимно на носа си.
10. Котките имат доста чувствителен стомах.
Те са строго месоядни животни. Никога не им давайте лук, чесън, грозде, стафиди или шоколад. Прясното мляко също може да доведе до храносмилатени проблеми, тъй като много от мяукащите ни приятели имат непоносимост към лактозата. Добра идея е да посадите котешка трева в дома си, която е любимо лакомство за много котарани. Те често ще хапват от нея, особенно ако диетата им е бедна на фибри. Когато имат стомашни проблеми, котките търсят и изяждaт по-голямо количество трева с цел да си предизвикат повръщане и да облекчат дискомфорта.
11. Котките знаят името си и то много добре.
Tова,че не ви объщат внимание, когато ги викате, означава че просто ви игнорират.
12. Черните котки носят богатство и благоденствие
Много от нас, когато видят черно коте да им пресича пътя, правят странни ритуали, за да се предпазят от лош късмет.
В Англия, Азия, Франция и някои други страни се счита, че черните пуховци носят богатство и щастие. В Япония дори се вярва, че жените, които имат у дома си черни котки привличат повече обожатели. Дори да не се образува опашка от влюбени мъже пред дома ви, със сигурност едно черно съкровище ще ви даде много любов.
13. Мустаците им помагат да се ориентират
Освен че добавят още чар на пухкавите котаци, котешките мустаци имат важна роля за ориентирането им в пространството. По тях са разположени голям брой нервни клетки, чрез които улявят въздушните вибрации и помагат в измерване на разстояния и при лов на плячка. Ако бъдат отрязани, котето се чувства дизориентирано и уплашено.
14. Котките не харесват музиката, която слушате,
Котките не харесват нито класиката, нито рока, нито каквато и да е музика, която слушате.
Но един находчив музикант David Taie е създал специална музика за котки. За представянето и има дори уебсайт www.musicforcats.com , където може да послушате музикалните произведения, но и да закупите албум на цени 20-25 долара. Интересен бизнес, нали?
15. Oчите на котките са уникални.
Специалният слой, наречен tapetum lucidum, разположен под ретината, отразява светлината, която не е абсорбирана от ретината при първото преминаване през нея. Това помага на котките да виждат добре само при 15% от светлината , необходима на хората.
16. Сърцето на котките бие два пъти по-бързо от човешкото.
110-140 удара в минута е нормално за тях. Сърцето на новороденото котенце е рекордьор – то бие с 220-260 удара в минута.
17. Котките имат 32 мускула на ушите си.
Не звучи много, докато не сравним с тези при човека – само 12. Те им помагат да въртят ушичките си на 180 градуса и дори всяко ухо може да се движи независимо от другото.
18. Възглавничките на котешките лапички абсорбират шума и натоварването при скок.
Поради това тези уникални създания могат да скачат на височина 7 пъти по-голяма от собствената им, но и изключително грациозно се приземяват. На възглавничките са разположени множество нервни рецептори, които улавят вибрации и натиск. В комбинация с острите нокти, лапичките на котараните могат да се превърнат в опасно оръжие.
19.Koтките са най-разпространените домашни любимци
В света има над 500 милиона котенца, които се радват на домашна ласка и уют.
20. Най-тежката котка на света е тежала 21,3 кг, на име Хими от Куинсланд.
Котките тежат средно 4 кг. Разбира се има значителни различия между размера на отделните породи. Най-тежката котка на света е тежала 21,3 кг, на име Хими от Куинсланд.
21. Котките може да доживеят и до 20 години
Разбира се средата, храненето, генетиката и ветеринарната грижа оказват огромно влияние за продължителността на живота им. Кастрираните котки имат сравнително по-дълъг живот. Най- възрастната котка се е казвала Крем Пуф и е доживяла до 38 години и 3 дни.
22. Mъжките котки са по-често левичари, а женските – десничари.
А коя лапа е доминантна при вашето коте?
Автор: Д-р Таня Петкова
Източници: Internet. Ytub
Вашият коментар