Кученцата са невероятни, забавни, предани приятели.
Да си вземеш сладко гушкащо се пале е толкова емоционално. Децата с големите си сърца често изнудват родителите си да им вземат кученце, но преди да сте обмислили добре, не взимайте това важно решение.
Според проучване на The Kennel Club/ Англия, преобладаващата част от собствениците на кучета споделят , че са се сдобили със своя опашат приятел съвсем импулсивно. Само 10% са обмислили добре тази стъпка, като са преценили дали техният начин на живот е подходящ за новия член на семейството и дали ще могат да им осигурят щастлив живот за следващите 12-20 години.
Да приемеш кученце в дома и живота си е ОБЕЩАНИЕ към него и към себе си – обещание, че ще му бъдеш истински приятел, че ще се грижиш за неговото здраве и щастие, че няма да го предадеш, така както то никога няма да те предаде.
На кои въпроси трябва да си отговорим ПРЕДИ да си вземем кученце за домашен любимец и какво трябва да знаем:
Можете ли да обещаете толкова дълго приятелство?
Кучетата живеят средно 12-20 години в зависимост от породата. Малките породи имат по-продължителен живот. Докато един Самоед на 12 години е пределно стар, то вашето чихуахуа може да живее и почти две десетилетия. Вероятно голяма част от връзките ви са приключили за по-кратко време.
Можете ли да си го позволите?
Ще трябва да го храните редовно, а докато са малки по 3-4 пъти на ден.
До 12 седмична възраст е препоръчително четирикратно хранене на кученцата. От 3 до 6 месеца храненията са три. До навършване на годинка – две хранения, а след това може да се премине на еднократно хранене през деня. Всеки ден!
И разбира се, за правилния растеж и развитие и оптимално здравословно състояние, храната трябва да бъде качествена и съответстваща на породата и възрастта на кучето. Вашият ветеринарен лекар ще Ви препоръча най-подходящите храни. Предвидихте ли този допълнителен разход?
А приготвихте ли парцала?
Малкото кученце ще прави бели у дома. На палетата им трябва време, за да се приучат да се изхождат на правилните места, както и да очакват разходката, за да извършат нуждите си. До приключване на началния ваксинационен курс няма да можете да се наслаждавате на разходки в парка с новия си приятел. Малките са като новородени бебета, техният имунитет тепърва се изгражда и след отделянето от майката, от която получават чрез кърмата готови антитела, кученцата разчитат именно на ваксините за изграждане на активна защита срещу най-разпространените инфекциозни заболявания. До две седмици от последната ваксина обаче, те не трябва да посещават места, където се разхождат други кучета. И разбира се, когато нямаме собствен двор, малките ще вършат физиологичните си нужди у дома. Махнете килимите и пригответе парцала.
Готови ли сте да се сбогувате с любимите си обувки и проблем ли е новият диван да придобие „ексцентричен“ вид?
По време на смяната на млечните зъби с постоянните (3-7 месечна възраст), малките обичат да гризат каквото им попадне, тъй като венците ги сърбят. Това поведение на малките е съвсем нормално. За да намалите щетите можете да им предлагате различни играчки, подходящи и безопасни за дъвчене. Добър вариант е замразяване на гумена играчка, която ще успокои венците.
А на море как?
С куче в семейството, така дългоочакваната почивка трябва да се планира много по-добре. Изборът на дестинация се съобразява с изискванията на мястото за отсядане за домашни любимци. Трябва да се планира как ще се пътува и необходимите документи. Ако ли пък кученцето ви няма да ви придружи, то ще е необходимо планиране на хотел за него докато ви няма или човек, който ще се грижи за него.
Oбичате ли разходките?
Ежедневни разходки поне два пъти на ден. Разходката за кучето не е само възможност да извърши физиологичните си нужди. Тя е шанс за пълноценно общуване със стопанина и игра, запознанство с други опашатковци и опознаване на света. Разходката съчетава приятното с полезното като по време на нея може да се провеждат и тренировки за послушание и укрепване на мускулатурата. Затова се запитайте ще можете ли да отделяте необходимото време и внимание. Дори и през зимата.
Имате ли прахосмукачка?
Резонен въпрос, нали? В зависимост от породата ще е необходима специфична поддръжка на козината, редовно къпане, ресане и за някои породи дори регулярни посещения в груминг салона. Но така или иначе косми ще има навсякъде, каквато и порода да си вземете.
Как така ще плащам за доктор?
Хмммм.
(следва лирично отклонение)
„Толкова години нищо му нямаше, а сега какво му стана? – тези думи чуваме често в практиката си. Прекрасна професия е ветеринарната медицина. Нашите пациенти са изключително търпеливи. Когато вас ви заболи зъб, отивате на зъболекар, те си траят. Заболи ви глава – пиете хапче, те си траят. Не виждате добре – час при офталмолог, те си траят….. И един ден, когато вече съвсем не могат да търпят, едва тогава те го показват.
Преди да си вземете куче имайте в предвид, че то има нужда от посещения при лекар за редовни прегледи и профилактика. Това, разбира се, изисква време и средства. Предвидете ги.
Ами ако ми се роди дете?
Повярвайте детето няма да пречи на кучето. 🙂 И обратното. Последни научни изследвания потвърждават, че израстването на детето с куче всъщност благоприятства развитието на имунната му система. Проучване на University of Wisconsin School of Medicine and Public Health (Педиатрично отделение, проф. Robert Lemanske, MD, и James Gern, MD) доказва, че рискът за развитие на алергични състояния и най-вече атопичен дерматит при деца е по-нисък в семейства с куче.
По -интересно е, че колкото по-рано новороденото започне комуникацията си с домашния любимец, толкова по-значимо намалява този риск.
Има още много въпроси, които трябва да се запитате:
Имам ли място в апартамента?
Ами ако порасне и вече не е толкова сладко?
Гаджето ми какво ще каже?
Ами ако…..и т.н …
Помислете добре.
Обожавам кучетата. Те са най-верните същества, с които може да ви срещне животът. И точно затова ви призовавам да помислите добре преди да промените живота си.
Защото е предателство да го вземеш в дома и живота си, то да ти повярва, да те заобича, да разчита на теб…… И в един момент да решиш, че „тая работа не е за мен“ или „повече не ми се занимава“, да го изхвърлиш навън или пък да го вържеш на метър синджир в двора и от дъжд на вятър да подхвърляш по някоя филия хляб и кокал на празниците.
Ако обещаете приятелство, спазете това обещание.
Автор: Д-р Таня Петкова
Вашият коментар